English version
Stomatologia Łódź facebook
  • JMC Medycyna i Stomatologia
  • ul. Złotno 34, 94-221 Łódź
  • Tel. +48 42 686 28 80, +48 501 611 668

Endodoncja mikroskopowa - Leczenie kanałowe Łódź

Podczas zabiegu łódzki endodonta używa wiele specjalistycznych narzędzi Endodoncja jest działem stomatologii skupiającym się na leczeniu chorób miazgi zęba. Jej nazwa pochodzi z greki: endo-wewnątrz, odonto-ząb; i w wolnym tłumaczeniu oznacza 'wewnątrz zęba', co pozwala zrozumieć czym się zajmuje. Uszczegóławiając, gdy miazga wypełniająca komorę oraz kanały korzeniowe zęba zostaje zainfekowana bądź uszkodzona prawidłowo wykonane leczenie kanałowe pozwala ocalić ząb. Zaleca się je gdy występują głębokie ubytki próchnicowe, martwica miazgi, zwichnięcia/złamania zęba oraz przed wykonaniem odbudowy jak np. most czy korona.

Wiele zębów które kilkanaście lat temu byłyby skazane na usuniecię teraz dzięki zaawansowanym technologicznie narzędziom endodontycznym można uratować! W wyposażeniu naszej kliniki stomatologicznej w Łodzi znajduje się radiowizjograf, endometr elektroniczny i wysokiej klasy mikroskop optyczny przeznaczony do tzw. endodoncji mikroskopowej. Pozwala on na bardzo precyzyjne leczenie kanałowe, co w połączeniu z doświadczeniem lekarza w dużym stopniu zwiększa skuteczność leczenia endodontycznego oraz usprawnia jego przebieg.

Etapy leczenia kanałowego, które wykonuje dobry endodonta Zabieg leczenia kanałowego jest pracochłonny i potrzebuje sporych umiejętności, polega na usunięciu z wnętrza komory, kanałów korzeni zębowych zakażonej miazgi, opracowaniu i dezynfekcji oczyszczonych miejsc i szczelnym wypełnieniu materiałem biozgodnym. Dopiero po wykonaniu tych czynności stomatolog może przystąpić do fazy protetycznej, która w zależności od preferencji pacjenta może być standardową odbudową kompozytową bądź wkładem koronowo-korzeniowym i koroną porcelanową (więcej o:protetyka). W większości przypadków przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym co gwarantuje zupełnie bezbolesną wizytę u endodonty. Powinno być ono postrzegane przez pacjenta nie jako przykra konieczność, lecz szansa na zachowanie naturalnego zęba, któremu nie dorówna żadna odbudowa protetyczna, prócz tej na implancie. Mimo, że zabieg wymaga konsekwentnego skupienia, wysokiej precyzji, doświadczenia, jest czasochłonny a jego koszt może przekroczyć wartość ekstracji zęba i pozornego 'pozbycia się problemu', zawsze staramy się wyleczyć zamiast od razu skazywać ząb na ekstrację. Do właściwego działania układu stomatognatycznego niezbędna jest odpowiednia ilość zębów, które w sposób fizjologiczny obciążają kości szczęki i żuchwy. Czasami u pacjentów występują zmiany zapalne (reakcja na infekcję) w okolicy wierzchołka korzenia zęba, których nie da się usunąć lecząc endodontycznie i z pomocą przychodzi chirurgia stomatologiczna. Zabiegi resekcji wierzchołków korzeni, hemisekcji oraz radektomii pozwalają często uratować ząb, którego kompletne leczenie endodontyczne jest niemożliwe.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

niewymierna różnica w komforcie wykonywania endodoncja mikroskopowa w Łodzi do standardowych metod Współczesna stomatologia stawia przed lekarzem coraz większe wymagania. Staje się bardzo precyzyjna w wymiarze dotychczas nieosiągalnym. Mikroskopy endodontyczne przyczyniły się do powstania coraz częściej wyodrębnianej stomatologii mikroskopowej, gdyż czynią możliwymi mnóstwo zabiegów wymagających niebywałej precyzji jak usunięcie złamanego narzędzia z kanału korzeniowego, leczenie perforacji, zamknięcie wierzchołka korzenia podczas resekcji, odnalezienie ujść kanałowych, usunięcie zębiniaków, ocena ogniska próchnicowego, diagnostyka złamań zębów, wykonanie bardzo precyzyjnych prac protetycznych i wiele innych. Tak mnoga ilość zastosowań czyni je prawie nieodłącznym kompanem każdego endodonty.

  • Wyjałowienie i opracowanie kanału
  • Usuwanie złamanych narzędzi
  • Zamykanie perforacji
  • Udrażnianie kanałów

W przypadkach wymagających dokładniejszej diagnostyki wykorzystujemy tomografia 3D, które dzięki unikalnemu rozmiarowi pola w funkcji ENDO 5x5cm pozwala na bardzo precyzyjną ocenę morfologii zęba (w przypadku problemu z jego prawidłowym opracowaniem), stanu tkanek okołowierzchołkowych w przedłużających się zapaleniach, zmianach endo-perio czy zaawansowanych chorobach miazgi.

Elektroniczny pomiar długości kanału

Często nazywana specjalistycznym językiem endodoncja bądź stomatologia mikroskopowa Łódź Leczenie kanałowe wymaga od lekarza dużej precyzji, wiedzy i umiejętności. Aby prawidłowo opracować, a następnie wypełnić kanał korzeniowy musimy z dużą dokładnością określić długość zęba (głębokość na jaką możemy wprowadzać narzędzia kanałowe). Jeżeli tego nie dokonamy, niemożliwym staje się opracowanie całego kanału, pozostawiając bakterie w okolicy wierzchołka korzenia lub opracować za głęboko uszkadzając kość otaczającą korzeń. Zdjęcie RTG, które jest potrzebne do oceny morfologii korzeni przed podjęciem leczenia (analizujemy czy są proste, czy zagięte, ile jest korzeni, czy występują zmiany zapalne w kości) nie jest wystarczające do oceny długości zęba. Najdokładniejszymi urządzeniami służącymi do oceny długości zęba są endometry elektroniczne. Z bardzo dużą precyzją pokazują gdzie dokładnie kończy się kanał i do którego miejsca należy go opracować. Od wielu już lat posługujemy się takimi urządzeniami co przyczynia się również do dużego odsetka powodzeń w leczeniu kanałowym.