English version
Stomatologia Łódź facebook

Alergolog Łódź

Oferujemy szeroki zakres usług związanych z diagnozowaniem oraz leczeniem chorób alergologicznych. Kompleksowe zestawy badań diagnostycznych poparte rzetelną wiedzą alergologa dzięki któremu możliwe jest określenie przyczyn alergii oraz sposobów jej leczenia. Jako jedna z niewielu placówek w Łodzi oferujemy wykonywanie testów płatkowych oraz skórnych. Nasz alergolog posiada szeroką wiedzę oraz ponad dwudziestoletnie doświadczenie, dzięki którym jest w stanie pomóc pacjentom z najróżniejszymi problemami alergologicznymi. Aktualnie nie zapewniamy usług alergologa w naszej klinice.

Co to jest alergia?

Alergolog Łódź

Alergia (inaczej uczulenie) to choroba wywołana nieprawidłową reakcją organizmu na powszechnie występujące, zazwyczaj niegroźne dla ludzi zdrowych, substancje. Jest to skłonność do nadwrażliwości na czynniki środowiskowe, wynikająca z wadliwego działania mechanizmu immunologicznego. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na to, że objawy chorób alergicznych można łatwo pomylić z innymi schorzeniami, czy urazami - podrażnienia skóry, zatrucia pokarmowe, przeziębienia.

Prościej rzecz ujmując, alergia pojmowana jest jako patologiczny/wadliwy przejaw odporności, bowiem w wyniku typowej odpowiedzi immunologicznej dochodzi do uszkodzenia własnych tkanek. Alergia pod różną postacią dotyka co drugiego Polaka, a jej objawy mogą być niezwykle uciążliwe.

Nieprawidłowe leczenie alergologiczne tworzy ryzyko bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak ważna jest odpowiednia opieka lekarska, dzięki której wszelkie zagrożenia związane z alergiami zostają zminimalizowane. U nas każdy pacjent może liczyć również na indywidualne podejście oraz dokładne informacje związane z możliwościami leczenia, jego przebiegiem oraz ewentualnym ryzykiem. Konsultacje z lekarzem specjalistą obejmują osoby dorosłe.

Czym są alergeny?

Odczulanie

Czynnikami wywołującymi objawy alergiczne są alergeny, czyli substancjami które powodują patologiczną reakcję układu immunologicznego. Najważniejsze grupy alergenów to:

  • alergeny wziewne - dostają się do organizmu przez układ oddechowy (np.: kurz, roztocza, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych)
  • alergeny kontaktowe - uczulają nas przez kontakt ze skórą
  • alergeny pokarmowe - wprowadzane do organizmu wraz ze spożywanym jedzeniem
  • leki - antybiotyki, środki znieczulające i farmakologiczne
Procesy alergiczne mające na celu neutralizację wyżej wskazanych substancji charakteryzują się zróżnicowanymi formami objawowymi. Zazwyczaj reakcją alergiczną dotknięte są poszczególne narządy lub tkanki, np.:
  • skóra (świąd, wysypka, bąble, pokrzywka)
  • nos (nieżyt nosa, zapalenie śluzówki, niedrożność)
  • oczy (zapalenie spojówki, łzawienie)
  • przewód pokarmowy (nudności, biegunka, świąd i obrzęk jamy ustnej lub gardła)
  • drogi oddechowe (duszności, świszczący oddech)

Diagnostyka alergii

W ustalaniu przyczyn alergii nadrzędną rolę odgrywa wywiad lekarski, w którym nasz specjalista alergolog dowiaduje się o dotychczasowych objawach, okolicznościach ich ujawniania się i nasilania, a także historii chorób alergicznych występujących w rodzinie Pacjenta. Ustaloną w ten sposób przyczynę potwierdza lub wyklucza w dalszych badaniach.
Alergologia Łódź Alergologia ma w zanadrzu kilka sposobów diagnostycznych, do tych najczęściej stosowanych należą testy alergiczne. Podstawową metodą diagnozowania alergii są testy skórne punktowe. Polegają one na nałożeniu na skórę Pacjenta roztworu zawierającego alergen. Po nakłuciu badany roztwór reaguje z tkankami organizmu. Wystąpienie specyficznego objawu w postaci bąbla może oznaczać obecność przeciwciał swoistych dla danego alergenu.
Dodatkowo jako w jednej z niewielu klinik w Łodzi używane są testy płatkowe - naskórkowe, korzystamy z nich najczęściej w przypadku alergii kontaktowej. Kolejnym sposobem umożliwiającym wykrycie alergii jest badanie krwi Pacjenta pod kątem ustalenia wysokości stężenia przeciwciał - IgE (Immunoglobuliny E). Jego podwyższona wartość może zwiastować uczulenie na substancje zewnętrzne. W naszej klinice specjalistycznej przeprowadzamy również badanie spirometryczne dające możliwość rozpoznania choroby zapalnej dróg oddechowych - astmy.

Czy z alergii można się skutecznie wyleczyć?

Takie leczenie sprowadza się do wyeliminowania czynnika uczulającego z otoczenia lub diety. Bardzo często jest to utrudnione a nawet niemożliwe. Wtedy pomocna okazuje się immunoterapia, czyli odczulanie na dany alergen. Terapia ta polega na regularnym podawaniu Pacjentowi przez alergologa co raz większych dawek rozcieńczonego alergenu w celu nabycia przez niego tolerancji na substancję uczulającą. Leczenie może trwać od 3 do 5 lat, a jego efekt jest długotrwały. Metoda ta jest bezpieczna, jej działanie uderza przede wszystkim w przyczynę a nie tylko zwalcza objawy. Samo stosowanie leków ma na celu jedynie zmniejszenie dolegliwości wywołanych reakcją uczuleniową.

Alergologia Łódź prowadzona przez doświadczonego lekarza specjalistę jest gwarancję leczenia alergii płuc na wysokim poziomie. Dzięki zastosowaniu odczulania nasz specjalista alergolog pomoże przywrócić prawidłowe funkcjonowanie Twojego układu immunologicznego. JMC Medycyna i Stomatologia oferuje Państwu konsultacje z lekarzem specjalistą alergologii dr n. med. Ewa Zielińska-Wyderkiewicz, który dzięki swemu wieloletniemu doświadczeniu i szerokiej wiedzy zajmie się doborem zindywidualizowanej terapii. Serdecznie zapraszamy do przekonania się, że nawet uciążliwe odmiany alergii przy właściwej diagnozie i odpowiednim leczeniu przez alergologa mogą przebiegać łagodnie.